- SugintySuginčiai
Miejsce pierwszego pochówku matki Józefa Piłsudskiego
- Zułowo Zalavas
Miejsce urodzin Marszałka
- PowiewiórkaPavoverė
Miejsce chrztu Piłsudskiego
- PodbrodziePabradė
Miejsce postoju Marszałka w drodze na manewry
- BezdanyBezdonys
Napad na rosyjski pociąg, zorganizowany przez bojówkę PPS Frakcji Rewolucyjnej dowodzoną przez Piłsudskiego
- PikieliszkiPikeliškės
Miejsce częstych pobytów Marszałka i jego rodziny
- WilnoVilnius
Miasto miłe Piłsudskiemu
- Wilno – ulica WiłkomierskiejŠnipiškių g., Vilnius
Mieszkanie po ślubie Piłsudskiego z Marią z Koplewskich
- Wilno – ulica PortowaPamėnkalnio g., Vilnius
Piłsudski częstym gościem w domu swojego brata
- Wilno – Bulwar AleksandryjskiAlgirdo g., Vilnius
Tajna drukarnia wydająca pismo „Robotnik”
- Wilno – ulica Trocka 3Trakų g. 3, Vilnius
Pierwsze wileńskie mieszkanie Piłsudskich
- Wilno – ulica DominikańskaDominikonų g. 9, Vilnius
Miejsce zamieszkania Piłsudskiego w czasie zdawania egzaminu dojrzałości
- Wilno – Plac NapoleonaS. Daukanto a., Vilnius
Gry wojenne Marszałka
- Wilno – Św. AnnyMaironio g. 4, Vilnius
Drugie mieszkanie rodziny Piłsudskich
- Wilno – ulica MiłosiernaRusų g. 5, Vilnius
- Wilno – ul. BaksztaBokšto g. 8, Vilnius
Tajna biblioteka kółka samokształceniowego pod nazwą „Spójnia”
- Wilno – ulica ŚwięciańskaŠvenčionių g. 2, Vilnius
Miejsce spotkań konspiracyjnych oraz czytania książek i broszur socjalistycznych
- Wilno – Cmentarz na RossieRasų g. 32, Vilnius
Miejsce spoczynku córki i matki Piłsudskiego
- Wilno – Belmont 20Belmonto g. 20, Vilnius
Mieszkanie w pierwszych dniach wolności
- Wilno – Belmont 44Belmonto g. 44, Vilnius
Mieszkanie Żuli – siostry Piłsudskiego
- DruskiennikiDruskininkai
Ulubione miejsce odpoczynku i leczenia zdrojowego Marszałka
- LipniszkiLipniški
Tajna drukarnia wydająca pismo „Robotnik”
Pikieliszki
Miejsce częstych pobytów Marszałka i jego rodziny
Kochani przyjaciele!
Na Wasz Zjazd w Warszawie – nie mogąc przyjechać – piszę list. Kiedy teraz na brzegu pięknego podwileńskiego jeziora siedzę i słucham, cichego szmeru łagodnie pluszczącej fali – wspominam dzieje swojej burzliwej pełnej przygód przeszłości […] Chwile, gdy aż łamały się z bólu i zmęczenia, gdy czoła zroszone były nie tylko potem, ale często i krwią – a ja nawoływać musiałem do trwania i wytrzymałości. […] I – dziwnym zbiegiem okoliczności – jednocześnie, gdy chwile grozy przypominam – w modrych falach jeziora widzę – oczy tak mi miłe i tak szczerze kochane – oczy dziecka, pełne zachwytu i pełne ciekawości. A zawsze, myślę, że tak żyć jak żyłem – warto było – warto było ten ból i zmęczenie przezwyciężać – jak przezwyciężałem.
Józef Piłsudski w liście do legionistów.
Pikieliszki położona jest ok. 20 km na północ od Wilna. W dawnych dobrach należących do rodziny Pisanków zachował się klasycystyczny dwór wzniesiony prawdopodobnie w początkach XIX w. Po I wojnie światowej majątek został rozparcelowany. W 1930 r. stał się własnością Aleksandry i Józefa Piłsudskich. Małżonkowie wymienili go za podwileńskie Świątniki. Pikieliszki otrzymali na mocy ustawy o osadnictwie wojskowym na Kresach. Pikieliszki były częstym miejscem pobytu Marszałka Piłsudskiego i jego rodziny. Marszałek spędzał tu długie letnie urlopy, podczas których dużo czytał, łowił ryby, jeździł do pobliskiego Wilna, spotykał się z legionistami. Dwór, który zamieszkiwał był pozbawiony wszelkich wygód, nie było światła elektrycznego. Na potrzeby marszałka doprowadzono linię telefoniczną, ale jakość połączeń pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie w budynku znajduje się polska biblioteka.
Tak opisywał Pikieliszki Stanisław Cat-Mackiewicz: „Była tam aleja dworska z wybojami i kałużami, był dworek, jeden z takich, którego pokoje pachną jabłkami i śliwkami z kminem na rożenkach, w którym podłogi skrzypią, a w nocy czasami spacerują łagodne, niezłośliwe duchy starych służących. […] Oto gęstwina starego parku, oto zacieśnione ścieżki, pokryte jesiennymi liśćmi i oto ławka drewniana nad jeziorem. Tafla spokojna jeziora, dzikie kaczki, a na drugim brzegu widać tylko trzciny, łąki i zaledwie czubek jakiejś niziutkiej strzechy”. Mieczysław Lepecki, adiutant Piłsudskiego, tak pisał o pobycie tutaj Piłsudskiego: „Czas spędzał Marszałek Piłsudski na „lenieniu się», jak sam czas nic-nierobienia i bezczynności określał, oraz na rozmowach z żoną i córkami. Poświęcał się tam cały życiu rodzinnemu, od którego w Warszawie odciągało Go przecież tyle spraw. W Pikieliszkach Marszałek Piłsudski nie był ani dyktatorem, ani Twórcą Niepodległości, ani politykiem, był jedynie mężem i ojcem. Może też dlatego tak je lubił”.
W sierpniu 1932 r. Lepecki złożył wizytę Piłsudskim: „Nad całymi Pikieliszkami – panowała głęboka cisza, mącona tylko głosami ptaków i owadów. Plusk wody wydawał mi się jakiś świąteczny, niedzielny, a zarazem świętokradzki. Wydawało mi się prawie grzechem mącenie nim tego dostojnego spokoju. Jechaliśmy w milczeniu, przypatrując się wspaniałym koronom lip i wiązów, przeglądających się w szybie jeziora. Pomyślałem wtedy, że aby czuć się dobrze w tej ciszy i monotonii, trzeba mieć w sobie bogactwo życia wewnętrznego, że bez niego można by się w takich Pikieliszkach «urwać» z nudów. Ale Marszałek Piłsudski snadź się w nich nie nudził, skoro z taką radością zawsze do nich jechał i z taką miłością o nich opowiadał”. W latach 1936-37 na Wileńszczyźnie zbudowano sto nowych szkół powszechnych imienia Pierwszego Marszałka Polski (w samym powiecie święciańskim 14). 10 października 1937 r. odbyły się uroczystości poświęcenia i przekazania do użytku stu ufundowanych na Wileńszczyźnie na cześć Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Jedną z tych szkół była Szkoła Podstawowa w Pikieliszkach.